Wady budownictwa ekologicznego

Domy energooszczędne to oczywiście fantastyczne rozwiązanie technologiczne, zapewniające poważne oszczędności w dalszym procesie korzystania i eksploatacji domku. Niemniej rozwiązanie takie ma również swoje wady, które zniechęcają wiele osób do korzystania z niego.

Najważniejsze z nich jest oczywiście sprawa finansowa, bowiem dom taki wiąże się z dodatkowymi kosztami jego budowy – nie tylko należy wyposażyć go w odpowiedni system sterowania regulacji cieplnej i pozyskiwania energii, także elektrycznej, to jeszcze trzeba wyposażyć go w specjalne okna i drzwi które będą zapewniały te same cechy, jak reszta domu. Domy pasywne charakteryzują się niskim poborem energii, ale żeby go zapewnić trzeba budynek specjalnie izolować, nabywać do tego specjalne materiały. Będą one z pewnością kosztowały, a fachowcy szacują że przeciętny koszt domu energooszczędnego może być o kilkanaście nawet procent droższy niż w przypadku budownictwa tradycyjnego.

Koszta może zmniejszyć odpowiednio wykonany projekt, który jednak sam w sobie jest dosyć drogi. Nie wszystkie firmy budowlane zajmują się w Polsce wykonywaniem takich projektów, dlatego też trzeba odnaleźć odpowiedniego fachowca. Należy pamiętać, że odpowiedni projekt pozwala zaoszczędzić, ale tylko w przypadku kiedy jest dobrze wykonany. Dlatego nie można na niego szczędzić środków i zadbać by był idealny.

Jeszcze jedną wadą jest wygląd, który nie musi koniecznie odpowiadać wszystkim budującym. Domy ekologiczne wymuszają bowiem zastosowanie prostych rozwiązań konstrukcyjnych, prostej bryły – nie ma tutaj miejsca na tarasy, zagłębienia w oknach, dodatki, które mogłyby spowodować zaburzenie całej gospodarki energetycznej i cech, którymi charakteryzuje się taka konstrukcja. Dlatego też wszyscy, którzy planowaliby posiadanie eleganckiego z zewnątrz domu nie będą zadowoleni z rozwiązań energooszczędnych. Niemniej wady te ostatecznie przekładają się na dużą oszczędność. Dlatego warto zastanowić się nad rozwiązaniami budownictwa ekologicznego, zdobywającego dziś coraz większą popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *