Rosnąca popularność rozwiązań energooszczędnych

Coraz większa świadomość konsumentów sprawia, że w czasie swoich zakupów kierują się oni nie tylko ceną produktu, ale także jego dodatkowymi właściwościami, także tymi, które sprawiają, że jest on korzystniejszy w eksploatacji. Dotyczy to przede wszystkim sprzętów użytku codziennego, określanych jako energooszczędne. Jednakże dbałość o zmniejszenie zużycia surowców naturalnych sprawia, że rozwiązanie takie pojawiają się w innych, niespotykanych dotąd sferach życia.

Wyniki badań wyraźnie wskazują, że już ponad 70% Polaków skorzystało w ciągu minionego roku chociaż raz z przedmiotu, który określany jest jako energooszczędny, a zdecydowana większość z nich zauważa korzyści z jego korzystania, takie jak, najczęściej, zmniejszenie kosztów eksploatacji, a zatem oszczędność dla portfela. Bezpieczeństwo dla przyrody, czy, także wymieniany w ankietach, ogólny komfort korzystania z danego sprzętu odgrywały również ważną rolę. Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę z korzyści jakie niosą nowe zdobycze technologiczne i coraz chętniej z nich korzystają, co przekłada się na rosnącą ich popularność.

Dlatego też już dziś możemy zobaczyć w Polsce powstające nowe domy ekologiczne, a także domy energooszczędne, które stają się dobrą inwestycją na przyszłość. Pierwszy budynek użyteczności publicznej wykonany w tej technologii budownictwa powstał w Polsce stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2011 roku. Jednakże pierwszy domy powstawały wcześniej, już z początkiem XXI wieku, z początku nieśmiało poczynając sobie na krajowym rynku. Technologie energooszczędne były znane na zachodzie już znacznie wcześniej i stosowane od lat 60. – 70., kiedy to określono pierwsze standardy, jakimi charakteryzować się muszą domy pasywne, czy też szerzej ekologiczne. A dziś każdy publiczny budynek na zachodzie jest już zasadzie budowane w zgodzie z tymi wytycznymi.

W Polsce w ciągle nie pozwalają na to warunki ekonomiczne, niemniej znaczny wzrost zainteresowania nim w sferze budownictwa prywatnego, mieszkalnego sprawia, ze na władzy wywierane jest coraz większa presja w sferze stosowania technologie ekologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *