Nad wszystkim czuwa komputer

Domy ekologiczne charakteryzują się przede wszystkim odpowiednim wykonaniem. Wykonanie to ma względnie wiele czynników, takich jak dbałość o środowisko, otoczenie naturalne, w którym znajduje się budynek, a także o zastosowanie najnowszych technologii. Technologie te mają na celu ograniczenie wykorzystania surowców w czasie eksploatacji tego budynku i zmniejszenie tym samym jego negatywnego wpływu na środowisko. Co ważne domy takie to nie tylko możliwość pomocy przyrodzie, ale także oszczędności, z którą wiążą się obniżone przecież koszty mieszkania. Technologia ta staje się zatem z roku na rok coraz popularniejsza, niesie bowiem ze sobą również pewne dodatkowe, nowoczesne rozwiązania.

Domy pasywne, czy też szerzej mówiąc ekologiczne, nie byłyby bowiem sobą bez centralnego systemu sterowania. Najważniejszym czynnikiem w ich przypadku jest zatem bycie „inteligentnymi”, co oznacza że całością domu steruje centralny komputer. Może zarządzać zarówno termostatem regulującym temperatury, jak i dodatkowymi funkcjami, na przykład wilgotnością powietrza, koniecznością oświetlenia danego pomieszczenia. Nie bez znaczenia są także automatyczne rolety, zasuwające się przypadku jasnych promieni słonecznych, a tym samym pozwalających na utrzymanie środku właściwej temperatury.

Centralne sterowanie jest jednak przede wszystkim regulowane przez człowieka, który ustawia w nim swoje preferencje. Niemniej już dziś systemy te, montowane niekiedy w domach ekologicznych, mogą być także w pełni zautomatyzowane, a ich uruchamianie zależne od występujących w domu czynników. Jaki to niesie wpływ na funkcjonowanie domu ekologicznego? Cóż, dzięki temu że to system decyduje kiedy dane funkcje powinny być zastosowane, możemy uniknąć naszej zbędnej oceny, a także nie musimy martwić się i pamiętać o niektórych rzeczach, na przyszłość na przykład po zakręceniu kaloryfera. Zrobi to za nas komputer, który jednocześnie właściwie wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne na wykonywane czynności. To zdecydowanie przełoży się na oszczędzanie.

Domy energooszczędne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *