Jak wygląda budownictwo energooszczędne?

W ostatnich latach coraz częściej w masowej wyobraźni pojawiają się tak zwane domy energooszczędne. Mówi się o nich wiele, poleca jako przykład domu przyjaznego nie tylko naturze, ale także, a może przede wszystkim, portfelowi mieszkańca. Jednakże jak uzyskuje się efekt energooszczędności w domu? Co można zrobić by mieszkanie faktycznie nie wymagało wielkich ilości energii i mogło spełniać wszelkie przesłanki świadczące o jego ekologicznym charakterze?

Najlepszym i najczęściej spotykanym sposobem jest oczywiście wyposażenie domów w sprzęty energooszczędne – to znaczy będące w najwyższej klasie energetycznej, ograniczające straty energii w czasie ich używania. Jest to w zasadzie podstawa każdego domu energooszczędnego. Jednakże nie samo wyposażenie będzie stanowiło o tym czy budynek faktycznie jest ekologiczny. Bardzo istotny jest również sposób, w jaki dany dom jest zbudowany.

Doskonałym przykładem mogą być domy pasywne, które charakteryzują się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię opałową w skali roku. Budynki takie są odpowiednio izolowane, a także wyposażone w system wentylacji i filtrów powietrza. Zastosowanie takiego systemu sprawia, że wnętrze budynku nie musi być dogrzewane w czasie roku za pomocą dodatkowych sposobów. Niekiedy jedynie w przypadku naprawdę trudnych warunków pogodowych stosuje się niewielkie kaloryfery lub dogrzewanie podłogowe. W większości przypadków poprzestaje się jednak jedynie na podgrzewaniu powietrza służącego do wentylacji pomieszczeń.

Innym przykładem zastosowania budownictwa energooszczędnego może być na przykład zaprojektowanie budynku w sposób „inteligentny”. Na czym polega cały ten proces? Służy on pełnemu zautomatyzowaniu wszelkich czynności jakie odbywają się w domu – takich jak regulacja temperatury za pomocą termostatu, czy też zużycia prądu poprzez regulację jasności świecenia żarówek w zależności od zapotrzebowania na oświetlenie w danym pomieszczeniu. Poprzez tak ścisłą kontrolę dom jest w stanie samodzielnie ograniczyć zużycie energii potrzebnej w czasie eksploatacji.

domy ekologiczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *