Jak można wykorzystywać surowce ponownie?

Mało kto w dzisiejszych czasach zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele energii i surowców naturalnych jest zwyczajnie marnowanych w trakcie codziennego życia. Dotyczy to przede wszystkim tych, zużywanych w czasie eksploatacji naszych domów i mieszkań. Okazuje się jednak, że istnieją sposoby umożliwiające na ponowne skorzystanie z tych zasobów, bez konieczności zaopatrzenia się w nowe. Wiąże się to oczywiście z ogromnymi oszczędnościami, dlatego dziś na popularności zyskuje coraz bardziej tak zwane budownictwo energooszczędne, a domy ekologiczne pojawiają się w naszym kraju coraz częściej.

Jak można zatem uzyskiwać surowce w tańszy i przede wszystkim bardziej przyjazny środowisku sposób? Najpowszechniejszym rozwiązaniem jakie stosują domy energooszczędne jest oczywiście zamontowanie paneli słonecznych, umożliwiających na pozyskiwanie energii elektrycznej z działalności Słońca. Pozwala to w znaczny sposób zaspokoić potrzeby energetyczne dużego mieszkania, a przynajmniej znacznie ograniczyć konieczność dostaw.

Prąd jest jednak tylko jednym ze źródeł, które możemy uzyskiwać ponownie w znacznie niższej cenie. Panele słoneczne mogą być także wykorzystywane w procesie podgrzewania wody i uzyskiwania energii cieplnej, co pozwala, jak szacują specjaliści, na oszczędzanie blisko 70% tej energii.

W przypadku utrzymywania ciepła w mieszkaniu istotna będzie też właściwa izolacja, która pozwoli w przypadku dobrego jej wykonania na oszczędzenie do 80% ciepła, uciekającego zazwyczaj poza budynek. Rozwiązanie to, jakie wykorzystują domy pasywne, to nie tylko wyposażenie domu w odpowiednie środki izolacyjne między ścianami, ale także skonstruowanie prawidłowego systemów wentylacji i podgrzewania powietrza, który umożliwia ograniczenie wykorzystania kaloryferów lub praktycznie całkowite z nich zrezygnowanie. Zdarza się nawet, że w przypadku odpowiedniego zastosowania technologii można otrzymywać ciepło kosztem nawet kilkunastokrotnie niższym niż podobną wartość energetyczną przypadku zastosowania tradycyjnych rozwiązań, dlatego jest to tak korzystna metoda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *