Co to jest dom pasywny?

Rośnie nasze zainteresowanie sprawami ekologii, a tym samym rośnie także nasze zainteresowanie wpływem, często negatywnym, jaki na nią wywieramy. Poszukiwane są teraz nowe rozwiązania, by w tej sytuacji lepiej sobie poradzić, a przy okazji samemu ograniczyć koszty naszego codziennego życia. Gdzie lepiej szukać inwestycji, jeżeli nie w miejscach, w których mieszkamy – a zatem naszych domach.

Na popularności zyskują w ostatnich latach coraz bardziej domy wybudowane w tak zwanej technologii pasywnej. Korzysta się z niej nie tylko przypadku budownictwa mieszkalnego, ale także użytkowego – takich jak hale sportowe, urzędy i szkoły. W Polsce nie zyskało ono jeszcze na popularności – pierwszy budynek użyteczności publicznej w tej technologii został otworzony dopiero w 2011 r. Niemniej coraz więcej osób jest już dzisiaj świadomych tego, czym są domy pasywne i coraz chętniej korzysta z najnowszych zdobyczy techniki. Warto w tym miejscu dodać, że że z budową domów pasywnych wiązać się może również dotacja udzielana przez Ministerstwo, co może znacznie obniżyć koszty.

Czym zatem jest dom pasywny? Jest to jeden z przedstawicieli domów ekologicznych, którego przyjazność naturze polega na odpowiednim izolowanie ścian, a zatem ograniczeniu utraty ciepła przez budynek. Dzięki temu możliwe jest także zmniejszenie ilości potrzebnego materiału opałowego, co oczywiście ma funkcję nie tylko korzystną dla środowiska naturalnego, ale przede wszystkim także dla kieszeni właściciela mieszkania czy też budynku. Dobrze izolowany dom pasywny nie wymaga zastosowania dodatkowego ogrzewania środku, a jedynie najczęściej do ogrzewania powietrza, którym wentyluje się pomieszczenia. W polskich warunkach zdarza się jednak wykorzystanie niewielkich kaloryferów albo grzania podłogowego w okresie największego zimna, by mieszkanie pozostawało ciepłe i przyjazne dla przebywających w nim osób. Warto zauważyć, że bardzo istotną kwestią jest dobry projekt, który pozwala na budowie i eksploatacji domu zaoszczędzić nawet kilkanaście procent ogólnej sumy.

Domy energooszczędne domy ekologiczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *